„Eh
ta fiskalizacija..“ uvodne su riječi animiranog videa kojeg je Vlada Republike
Hrvatske objavila na svom službenom Youtube kanalu.
U
dvije minute stale su sve informacije o tome što je fiskalizacija te savjeti
što nam je činiti ako je neki račun sumnjiv.
Sve
se zavrtjelo oko 36 – znamenkastog broja (JIR-a – Jedinstveni identifikator
računa) kojeg se može poslati u sms
poruci i tako provjeriti ispravnost računa.
Dosta
nam je varanja, sive ekonomije, i krađe u državi pa ćemo svi proinuti poslu i
zahtijevati račune pri svakoj kupnji, provjeravati na internetu ispravnost,
nositi u Poreznu upravu ili potrošiti 85 lipa na slanje sms poruke.
Ako
budemo imali sreće, tu nam je fond nagrada koje je nam je Porezna uprava
osigurala.
Našu
odgovornost prema državi, zajednici će nagraditi novčanom svotom. Ima li to
smisla? Zar nam je zadatak cinkati i sudjelovati u nagradnoj igri?
Prema
prvim informacijama kako navode pojedini portali „Hrvati masnovno cinkaju“. Tako je do sada upućeno
oko 170 sms poruka i oko 14 tisuća upita putem interneta o valjanosti JIR-a.
Cijela
priča je dobro osmišljena, ima smisao, treba voditi boljitku, razvoju zajednice
i države, potaknuti nas sve na odgovorno poslovanje, boriti se protiv
korupcije, no da li će ovakav način polučiti prave rezultate.
-
Zašto JIR i što je JIR?
JIR
će omogućuti Poreznoj upravi da kontrolira je li iskazani porez na kraju i
završio u proračunskoj blagajni, a građanima da sami, putem sms-a, web-om ili u
samoj Poreznoj upravi, provjere je li njihov račun ovjeren u Poreznoj
upravi. Ministarstvo financija i Porezna uprava u prvih mjesec dana biti
će 'blagi' prema obveznicima koji se nisu na vrijeme pripremili, no od veljače
će biti vrlo rigorozni prema svim prekršiteljima zakona koji mogu očekivati
visoke novčane kazne ili zatvaranje lokala.
Porezna
uprava na dnevnoj bazi ima potpuni uvid u broj zaprimljenih računa, broj
obveznika fiskalizacije koji ih izdaju te broj poslovnih prostora koji se
spajaju na server Porezne uprave.
Ugostitelji
su spočetkom godine postali prvi
obveznici fiskalizaciije te je Ministarstvu financija omogućen efikasan nadzor
nad ostvarenim prometom gotovinom .
Inspektori
Porezne uprave krenuli su u utorak 08.01.13 u akciju kako bi utvrdili jesu li
ugostitelji i ostali obveznici fiskalizacije uskladili svoje poslovanje s novim
zakonom koji je stupio na snagu od 1. siječnja. Već u početku su se susreli sa
nepravilnostima, ali što će biti dalje?
Ugostitelji
otvoreno priznaju da potrošačima izdaju stare račune, posebno u kafićima.
Ukoliko potrošač nije uzeo račun sa sobom, konobari ga pokupe i sljedećem
korisniku koji ima istu narudžbu izdaju taj isti račun. Tako kažu, više će
novca ostati njima.
Što
možemo dalje očekivati? Kreativno poslovanje je već počelo.
Zar
je to naša stvarnost, naše društveno odgovorno poslovanje?
Izvori:


Tim Luminos
OdgovoriIzbrišiNažalost to je naša današnjica. i nije čak toliko ni bit u cinkanju koliko u tom da svi očekuju da će možda dobiti tu obećanu ''nagradu'' za pronalaženje neisparavnih računa. Društvena odgovornost je većini samo krinka za ostvarenje svoje koristi, a pogotovo kad su u igri novci, tada svi postaju mnogo zainteresiraniji. Da nema tog dijela ''nagrade'' niko se ne bi ni obazirao na te nove račune, jer realno prije uvođenja fiskalizacije bar smo 100 puta popili kavu u nekom kafiću a da nismo dobili račun, nego na izlasku otišli do konobara ili pogledali cjenik i novce ostavili na stolu.
Istina, slažemo se s Vama. No mi smatramo da je svakako dobro bilo uvođenje fiskalnih blagajna,ne iz razloga da bi se nagrađivale prijave već je zaista bilo vrijeme da se na neki način stane na kraj ne plačanju poreza. Za koliko je novaca sve ove godine država zakinuta zbog toga, puno i previše. Nije fer prema ljudima koji imaju prosječne prihode i plačaju redovno porez i sve ostalo, a drugi zarađuju i bogate se izbjegavajući ga.
OdgovoriIzbrišinisam još niti jedan račun provjerio sms-om...i nemam namjeru. niti smatram da je način da se jedan takav zakon i putem sms "provodi".
OdgovoriIzbrišimene ljuti što odvetnici ne moraju imati fiskalne blagajne, zar i oni ne pružaju usluge? i to jako dobro naplate! ako već uvode takvo nešto, onda neka uvedu svima!
OdgovoriIzbrišip.s. nisu li u Srbiji imali fiskalne blagajne zadnjih 9 god pa su odustali od njih? Cijeli projekt je bio neuspješan, preveliki troškovi birokracije, previše ljudi varalo (duple blagajne)... ali kod nas će projekt fiskalizacija uspijeti???
OdgovoriIzbrišizašto se ne uvedu fiskalne blagajne u crkve, za sva krštenja, vjenčanja,pokope i ostale stvari koje im moramo platit ako želimo da se pomole za našu dušu. Ma samo da su uveli porez crkvi (za one koji ne znaju, crkva ne plaća nikakav porez,na ništa, i još joj država daje godišnje za sve njihove troškove i sl) Dakle da su crkvi uveli poorez, ne bi trebalo podizat PDV, uvodit fiskalizaciju i sl. Ako ništa drugo možda bi se bar tada malo bavili svojim poslovima a ne nagovarali djecu da ne izu u školu jer će ih tamo učit da posta nunemoralni (smeta ih zdravstveni odgoj).
OdgovoriIzbriši