subota, 19. siječnja 2013.

Optimizirati ili maksimizirati??


Na zadnjem predavanju iz kolegija „Društvena odgovornost poduzeća“ postavilo nam se vječito pitanje: maksimizacija ili optimizacija profita? Dvije grupe iznjele su vrlo dobre argumente, no grupa maksimizacija profita bila je uvjerljivija. S obzirom da je grupa maksimizacija profita iznjela puno bolje argumente navodeći odličan razlog kako bi se veliki profit mogao iskoristiti u društveno odgovorne svrhe zauzeli bi stajalište kako je ova grupa pobjedila u debati. Iako smo skloniji mišljenju kako je optimizacija profita idealan odabir, grupa koja je zastupala to stajalište nije jasno naglasila prednosti optimizacije te su se više puta u toku debate izgubili u samom objašnjenju navedenog pojma te kratkoročnog i dugoročnog cilja optimizacije. Sve pohvale grupi koja je zastupala MAKSIMIZACIJU.
Sve to u teoriji zvuči super i smisleno, ali u praksi rijetko kad to zaista i je. Nećemo se zavaravati svakom poduzeću u cilju je ostvariti što veći profit jer u protivnom njihovo poslovanje ne bi dugo trajalo. No, ono što ih razlikuje je kako će postupati s tim profitom i kako i na koji način će to postići. Maksimizacija profita možda može značiti više novaca za ulaganje u društvenu odgovornost te dulje postojanje pa se time  smanjuje mogućnost gubitka posla zbog eventualnog stečaja poduzeća, što je u zadnje vrijeme postalo svakodnevica. Ali, pitanje je koliko je zaista tijekom postizanja te maksimizacije profita poduzeće poslovalo društveno odgovorno. Način na koji je grupa maksimizacije profita iznjela svoje argumente jako privlačno zvuči, no svima je poznato pravilo da poduzeća kako bi ostvarila maksimalan profit moraju imati visoke cijene svojih proizvoda ili usluga. Opet se postavlja pitanje koliko je to društveno odgovorno u današnjoj gospodarskoj situaciji RH? Ljudi ostaju bez posla, jedva da spajaju kraj s krajem, sve više režije im nikako ne idu u prilog, pa još k tome i skupi proizvodi i usluge na svakom koraku da bi poduzeće maksimiziralo svoj profit. Pa se zapitajmo da li je to zaista društveno odgovorno za sve ili samo za poduzeće.
Jasno je da odgovor na pitanje maksimizacija ili optimizacija nije jednostavno pronaći. Maksimizacija ili optimizacija? Profit ili društvena odgovornost? Morali nužno jedno automatski isključivati drugo??

4 komentara:

  1. hmm....društvena odgovornost dovodi do profita, tako isto optimizacija vodi maksimizaciji, možda je bolje ne odvajati jedno od drugog.

    OdgovoriIzbriši
  2. slažemo se s ovim tekstom.. jer što poduzeća više povećavanju svoju dobit tako više mogu ulagati i u obrazovanje i razvoj,a u i DOP.

    M8

    OdgovoriIzbriši
  3. oboje, isključivost nikad ništa dobro nije stvorila

    OdgovoriIzbriši
  4. Naravno da je većini poduzeća u interesu ostvariti što veći profit. Međutim, poduzeća koja ostvaruju veći profit manje vode brigu o društveno odgovornom poslovanju, o interesno utjecajnim skupinama i cijeloj društvenoj zajednici. Smatramo da je potrebno u svakom poduzeću pronaći neku optimalnu granicu između željenog profita i potreba svih interesno utjecajnih skupina kako bi se održalo odgovorno poslovanje. Pogrešno je težiti što većem profitu na štetu ostalih članova zajednice.

    OdgovoriIzbriši