ponedjeljak, 19. studenoga 2012.

"Occupy Wall Street" and so on...



OWS je ime za pokret protesta koji se prvi puta dogodio 17.rujna 2011. u NYC. Radi se o pokretu koji se bori protiv sve veće socijalne i ekonomske nejednakosti te je kao primarni cilj postavljena želja da gospodarska struktura i odnosi moći u društvu budu pravedniji.Briga pokreta je tvrdnja kako velike korporacije i globalni financijski sustav kontroliraju svijet na način koji pogoduje njima, potkopava demokraciju te uzrokuje nestabilnost.Pokret je iniciran od strane Kalle Lasn i Micaha White, kanadskih antikonzumerista. Mjesto održavanja prosvjeda je bila lokacija poznatog bika sa slike gore, međutim policija je doznala za navedeno okupljanje i spriječila prosvjed na tom mjestu. Prosvjednici su se ipak uspjeli sastati u Zuccotti Parku, koji je privatno vlasništvo te ih nisu mogli spriječiti.
We are the 99%...

...je glavni slogan protesta u kojem se želi reći da 99% ljudske populacije plaća cijenu bahatosti, pohlepe i arogancije 1% svjetskih moćnika ili da 99% ljudi želi samo hranu, krov nad glavom i siguran posao dok 1% želi sve to puta 100 ili puta 1000???

Nakon OWS prosvjeda nezadovoljstvo i bunt se širi svijetom i sve brojniji su prosvjedi po europskim državama kao što je bio prosvjed u Španjolskoj, Grčkoj te Velikoj Britaniji... Sve veća ekonomska nejednakost te nestajanje srednjeg sloja izaziva bijes u ljudima koji žele promjene i ne žele čekati.
Postavlja se pitanje koliko je kapitalizam, koji nam je predstavljen kao nešto idealno, u samoj suštini uspješan? Ako postoje tolike nejednakosti i glad u svijetu, ako banke svakodnevno plijene kuće ljudima koji nisu u stanju vraćati kredite sa fleksibilnim kamatnim stopama, ako ljudi umiru jer nemaju osnovnu zdravstvenu zaštitu da li taj sustav možemo nazvati uspješnim...?
Dokumentarac poznatog američkog redatelja Michaela Moorea, Capitalism: A love story govori o uzrocima nastanka financijske krize, o glavnim akterima i njenom širenju na cijeli svijet. Između ostalog govori i o OWS i na vrlo realan način nam pokušava objasniti kako je ljudska pohlepa dovela do financijskog kolapsa iz kojeg ćemo se teško izvući ako se ne ujedinimo zajedno....
Mislimo da prosvjedi ne smiju stati dok se ne stvore uvjeti da svakom čovjeku na svijetu bude dostupno osnovno: Hrana, Krov nad glavom i Zdravstvena zaštita.To nisu nerealni zahtjevi i to je ostvarivo, samo je pitanje koliko imamo snage za promjene?