Tko
su uopće zviždači?
Termin
''Zviždač'' il na engleskom ''Whistleblower'', je zaposlenik, najčešće bivši
zaposlenik ili član organizacije koji prijavi nelegalno ponašanje za to
odgovornim osobama ili nadležnim
tijelima državne vlasti . [1]
Da li
biste vi poslušali svoju savjest i odlučili se na tako nešto? U današnje
vrijeme se većina ljudi zalaže za pravednost i etičko ponašanje, ali samo
riječima a ne i djelima. Rijetki su ti što skupe hrabrost i odvaže se na tako
nešto. A zašto je tome tako? Zašto
zakonodavstvo i nadležna tijela podržavaju i na neki način potiču ljude da prijave
korupciju i na nepravilnosti svoje kompanije, a da pri tome ti isti ljudi nisu
dovoljno zaštićeni od njihove strane i strane svojih poslodavaca?
Većina
ili skoro svi koji su prijavili nepravilnosti
u poslovanju svoje kompanije ostali su bez posla, prijetilo im se smrću,
ne samo njima osobno nego i njihovim obiteljima, posljedice toga je narušeno
zdravlje i društveni život. A gdje je tada zakonodavstvo i nadležna tijela koja
bi trebala štititi te ljude? Odjednom ih
nema, prepušteni su sami sebi. Pa zašto bi onda prijavljivali tako nešto, zašto
je uopće sustav dopustio da dođe do takvih situacija?
Postavlja se pitanje tko su ti ljudi, kakav je
njihov psihološki profil? Da li su to ljudi koji inače rade probleme u
kompaniji, ljudi koji misle samo na autoritet i žele da se zna za njih?
Istraživanja su dokazala baš suprotno, najčešće su to ljudi koji čvrsto vjeruju
u sustav i koji jednostavno ne mogu šutjeti i zanemariti stvarnost. Jedan od najpoznatijih svjetskih zviždača
dvostruki doktor znanosti s područja biokemije Jeffrey Wigand, postao je poznat
kada je 1996. godine gostujući u CBS-ovoj emisiji ''60 minuta'' objavio kako
američka duhanska tvrtka Brown & Williamson manipulira duhanom kako bi se
povećala količina nikotina, a time i utjecaj na pušače na način da stvore još
veću ovisnost o pušenju. Wigand je tim činom postao jedan od najvećih boraca za
transparentnost i etičnost u poslovanju korporacija i javne uprave.[2]
Nadahnuti njegovom pričom snimljen je i film ''The Insider'' s Russellom
Croweom i Al Pacinom.
On je
jedan, od ne baš puno primjera, koji su uspješno uspjeli svojim činom pokrenuti neke stvari u društvu
na bolje, Jeffrey je pri tome postao slavan i primjer mnogima, ali…..
U
Velikoj Britaniji nedavno je pronađen mrtav ruski mafijaški ''zviždač'',
Aleksandar Perepilični surađivao je da švicarskim istražiteljima u otkrivanju
ruskog lanca pranja novca, dajući im dokaze protiv korumpiranih dužnosnika.
Pružio je i dokaze protiv ljudi povezanih sa ubojstvom antikorupcijskog
odvjetnika Sergela Magnitskog 2009., slučaj koji je odjeknuo u međunarodnoj
javnosti i zbog kojeg je SAD donio zakon o progonu korupcije povezane sa
Rusijom. 10.studenog Perepilični A. srušio se i umro, on je četvrta osoba koja
je povezana sa slučajem Magnitski koja je umrla pod sumnjivim okolnostima.[3]
Što
biste Vi napravili da dođete u takvu situaciju? Zašto biste ili ne biste
prijavili nepravilnosti svoje kompanije? Očigledno je odluka na nama samima,
jer riječ je o dvosjeklom maču. Nikad ne znamo što nas čeka, da li ćemo uspjeti
u svom naumu i pritom se proslaviti ili i najgorem slučaju dobiti metak u čelo-
kao i stotine njih.

.jpg)
Zviždače se često smatra izdajicama i ljudima koji su željni pažnje pa su zbog toga u stanju "ocrniti" i tvrtku u kojoj rade. Mi smatramo da to nije tako. Vjerujemo da su zviždači pozitivne osobe koje su spremne razotkriti nelegalne radnje za boljitak cjelokupnog društva. Međutim, postavlja se pitanje zašto je tako malo zviždača, zašto se rijetko tko usudi priznati i razotkriti nepravilnosti ili korupciju unutar tvrtke? Nakon takvog postupka zviždače čekaju teške posljedice - otkazi, prijetnje i ostatak života proveden u strahu. Kada bi se netko pobrinuo za zviždače i omogućio im sigurnost i zaštitu, svima bi život bio bolji. Bilo bi više zviždača što bi dovelo da smanjenja nelegalnih radnji i korupcije, veće ponude radnih mjesta i tek tada bismo mogli reći da tvrtke posluju kao društveno odgovorne.
OdgovoriIzbrišiBi li reagirali na nepravilnosti ili ne bi, sve je stvar osobe koja se nađe u takvoj situaciji i kako bi postupila. Svatko proizvodi svoje stanje duha i na koncu,odgovorni smo za društvo u globalu,ali to ne možemo biti ako nismo najprije odgovorni za sebe. Zašto? Zato što jedan čovjek ne može promijeniti svijet na bolje i kad bi svatko radio na vlastitom poboljšanju, već bi bilo ugodnije i sigurnije za život. Ljudi se često povode za primjerom gdje ima dosta nepravde, zašto bi baš oni trebali reagirati na tako nešto te se dovesti možda u nesigurnu poziciju, međutim upravo radi pompe oko toga, koja se digne i posljedica koje može dovesti, treba im u svakom slučaju odati priznanje jer svaki zviždač je hvale vrijedan i poželjan član našeg društva jer takvi ljudi definitivno pokreću promjene u društvu.
OdgovoriIzbrišiSviđa nam se što kažete da treba početi od sebe kad govorimo o promjenama u poslovnom svijetu, a i u svijetu općenito."You must be the change you wish to see in the world" kaze Gandhi :)
IzbrišiSmatram da to ovisi od osobe do osobe, te da to ovisi u kakvoj se situaciji on/ona nalazi.
OdgovoriIzbrišiNaše stajalište je da su zviždači hrabri ljudi, nikako nisu cinkaroši željni slave. Nažalost, stvarnost je takva da žrtvovanje radi boljitka u radu poduzeća te društva i gospodarstva u cjelini često završava neslavno upravo za zviždača. Prijavljuju nedolično ponašanje, kršenje zakona, korupciju i kriminal, a nerijetko nakon toga dobivaju otkaze. Napuštaju radna mjesta narušenog zdravlja, uništene karijere, često sa strahom za vlastitim te životom svoje obitelji.
OdgovoriIzbriši