'Radimo u koruptivnom okruženju u kojem možete staviti ključ u bravu ako posao radite časno'...naslov je teksta u Jutarnjem listu koji se referira na stanje u Hrvatskom gospodarstvu.Gospodin Želimir Bodiroga, direktor i suosnivač poduzeća BBR Adria za specijalne građevinske radove u navedenom tekstu naglašava nešto o čem je i prof. Omazić govorio na jednom od predavanja, a to je da će za oporavak Hrvatskog gospodarstva biti potrebno 10tak ili više godina, a ne par godina kako govore hrvatski političari, jer je potrebno da se promijeni svijest i mentalitet nas Hrvata i našeg odnosa prema poslu kojeg izvršavamo.
Na facebook stranicama postoje razne grupe koje pozivaju mlade i obrazovane ljude da odu iz Hrvatske u Kanadu, Ameriku, Australiju.Ja sam također bio član takve grupe isfrustriran zbog sve veceg broja nezaposlenih i sve manjeg pouzdanja u hrvatske političare(lijeve,desne,centar,....) i njihovu sposobnost da učine Hrvatsku ekonomski stabilnom zemljom.Međutim promijenio sam svoje mišljenje u razgovoru sa kolegama kad su me upitali ako svi odemo kome će ostati naša Hrvatska?Mislim da je potrebno stisnuti zube i upregnuti sve svoje snage kako bi mijenjali svijest ljudi oko nas, kako bi stvorili radnu i pozitivnu klimu i izveli Hrvatsku na pravi put.
Neke stvari koje su se do sad prihvaćale kao normalne i uobičajen način poslovanja moraju nestati, kao npr posao preko poznanstva i lažirani natječaji.Međutim takve promjene možemo postići samo mi: mladi ljudi, visoko obrazovani i moralni, puni volje i snage za promjene i zato nemojte ić u Kanadu već ostanite tu i učinite Hrvatsku boljim mjestom, a nek iz nje odu ljudi koji su doveli do ovakve situacije...ratni profiteri, korumpirani političari i pohlepni poslovni ljudi.

Najlakše je reći "ostanite". Od čega bi trebali živjeti tih 10 godina dok se (ako se uopće) promijeni mentalitet? Nisam osoba koja čeka direktorsku fotelju, radim studentske poslove već godinama, ali perspektivu u Hrvatskoj kakva je sad ne vidim. I ne znam što se konkretno može napraviti da se stanje promijeni ovdje gdje su čast i poštenje odavno izgubili značenje. LP
OdgovoriIzbrišiPerspektive ni neće biti nikada ako se ne trznemo sada. Trebao bi svatko od nas krenuti od sebe i zalagati se za bolju Hrvatsku.
IzbrišiIstina je da je upitno sto ce biti kada svi talenti odu iz Hrvatske, no isto tako od ljubavi prema domovini se ne zivi. To sto ljudi odlaze trbuhom za kruhom ne cini ih manje Hrvatima, vec ljudima koji su nazalost jos jedni u nizu koji u Hrvatskoj nisu nasli perspektivu. utjesno je ipak da vecina njih ipak planira svoj povratak nakon sto se popravi situacija. Mozemo se samo nadati da je tako i da ce nam se vrijedni i perspektivni ljudi zaista i vratiti.
OdgovoriIzbrišiSvakako se ne živi od ljubavi prema domovini, kako ste vi to naveli, ali tko će pokrenuti što na bolje ako neće mladi, nadobudni i orbrazovani ljudi.
OdgovoriIzbriši...školujte se 4 god, budite "viši ekonomisti" i radite u kafićima, jer posao za "bakalare" nije propisan nikakvom uredbom. ili studirajte još god, diplomirajte, i stažirajte za 1300 kn! ( nakon 5 god fakulteta i dalje vas roditelji moraju financirat i morate živit na njihovoj grbači jer gdje za te novce naći stan u zg??? tu mission imposible ni Tom Cruise ne može izvest) Lijepa naša Hrvatska,Hrvatska...
OdgovoriIzbrišiMeanwhile, u Švedskoj blagajnica zarađuje 20000kn, troškovi dvosobnog stana su oko 4000kn(sa režijama), hrana oko 3000kn, troškovi javnog prijevoza 700kn/mj--svi oblici javnog prijevoza uključujući i brodove, i to čak nije ni povlaštena tarifa, studenti plačaju oko 200kn.. ugl može se i više nego pristojno živjet i uštedit za 2 puta god otići na ljetovanje i zimovanje, te stavit i određenu svotu na banku za starost. No gdje sam stala, aha, lijepa naša Hrvatska....