OWS je ime za pokret protesta koji se prvi puta dogodio 17.rujna 2011. u NYC. Radi se o pokretu koji se bori protiv sve veće socijalne i ekonomske nejednakosti te je kao primarni cilj postavljena želja da gospodarska struktura i odnosi moći u društvu budu pravedniji.Briga pokreta je tvrdnja kako velike korporacije i globalni financijski sustav kontroliraju svijet na način koji pogoduje njima, potkopava demokraciju te uzrokuje nestabilnost.Pokret je iniciran od strane Kalle Lasn i Micaha White, kanadskih antikonzumerista. Mjesto održavanja prosvjeda je bila lokacija poznatog bika sa slike gore, međutim policija je doznala za navedeno okupljanje i spriječila prosvjed na tom mjestu. Prosvjednici su se ipak uspjeli sastati u Zuccotti Parku, koji je privatno vlasništvo te ih nisu mogli spriječiti.
We are the 99%...
...je glavni slogan protesta u kojem se želi reći da 99% ljudske populacije plaća cijenu bahatosti, pohlepe i arogancije 1% svjetskih moćnika ili da 99% ljudi želi samo hranu, krov nad glavom i siguran posao dok 1% želi sve to puta 100 ili puta 1000???
Nakon OWS prosvjeda nezadovoljstvo i bunt se širi svijetom i sve brojniji su prosvjedi po europskim državama kao što je bio prosvjed u Španjolskoj, Grčkoj te Velikoj Britaniji... Sve veća ekonomska nejednakost te nestajanje srednjeg sloja izaziva bijes u ljudima koji žele promjene i ne žele čekati.
Postavlja se pitanje koliko je kapitalizam, koji nam je predstavljen kao nešto idealno, u samoj suštini uspješan? Ako postoje tolike nejednakosti i glad u svijetu, ako banke svakodnevno plijene kuće ljudima koji nisu u stanju vraćati kredite sa fleksibilnim kamatnim stopama, ako ljudi umiru jer nemaju osnovnu zdravstvenu zaštitu da li taj sustav možemo nazvati uspješnim...?
Dokumentarac poznatog američkog redatelja Michaela Moorea, Capitalism: A love story govori o uzrocima nastanka financijske krize, o glavnim akterima i njenom širenju na cijeli svijet. Između ostalog govori i o OWS i na vrlo realan način nam pokušava objasniti kako je ljudska pohlepa dovela do financijskog kolapsa iz kojeg ćemo se teško izvući ako se ne ujedinimo zajedno....
Mislimo da prosvjedi ne smiju stati dok se ne stvore uvjeti da svakom čovjeku na svijetu bude dostupno osnovno: Hrana, Krov nad glavom i Zdravstvena zaštita.To nisu nerealni zahtjevi i to je ostvarivo, samo je pitanje koliko imamo snage za promjene?




Sve ima svoje granice, limite i neku točku prekretnicu. Tako da ni današnji svijet kakav jest, sigurno neće biti ovakav za par godina. Promjene će se dogoditi, ako ne od strane nas, same od sebe. Kad se dogodi da ni bogati ni siromašni više neće imati uvjeta za život, počet će rqzmišljat kao jedno i za jedno. Možda ne u takoj skoroj budućnosti, no sigurno jednog dana. Očekujemo još zanimljivih tekstova koji informiraju javnost o stvarima koje se često prikrivaju na tv-u, radiju itd.
OdgovoriIzbrišiHvala na komentaru iChange. Slažemo se da će se promjene dogoditi, događaju se iz dana u dan. Samo je pitanje da li na bolje ili na gore. Nažalost živimo u doba kad je taj jaz između siromašnih i bogatih sve veći i veći. Pitanje je samo vremena kad će nestati. Ako se nastavi ovim tenpom nestati će srednji sloj društva. Opet će biti ratova, ljudi će se pobuniti, jer će ostati samo jako bogati i jako siromašni. Stoga podržavamo proteste, jer je to glas naroda, ako djelujemo sad možemo spriječiti da dođe do najgorega u budućnosti.
Izbrišijako mi se sviđa zadnja slika. Mnoge stvari treba promijeniti, otišlo je predaleko
OdgovoriIzbrišislažem se
OdgovoriIzbrišiIzvrsno napisan članak i objašnjena problematika. Ljudi često prosvjeduju bez razloga; primjerice u Torontu u Kanadi postoji ulica za prosvjede. Tamo se svaki dan održavaju prosvjedi na različite teme, a postoji ekipa od 100-ak prosvjednika kojima je to "full time" posao i dolaze tamo svaki dan iako često ne znaju radi čega prosvjeduju. Zato je kod mnogih ljudi nastala određena netolerancija za prosvjede jer stereotipno pretpostavljaju da su svi prosvjednici isti i da su to neki tamo mediokriteti...
OdgovoriIzbrišiOWS je opravdan jer je prosvjed postigao puno veće razmjere i ljudi su barem bili informirani o čemu se radi.
Pozivam vas da se uključite u rasprave i na našem DOP blogu:
http://csrorcsr.blogspot.com/search/label/Hrvatski
Hvala!
Svakako bi bilo bolje kad ne bi bilo prosvjeda i nezadovoljstva. Ljudska pohlepa nas je dovela u tu poziciju. Protesti ovakvog tipa su svakako opravdani i vjerujemo da su ljudi koji su prisustvovali bili osvješteni o čemu se radi. To je ipak njihova svakodnevnica, nažalost.
IzbrišiIzvrstan članak. Sviđa mi se ovo zadnje pitanje, koliko imamo snage za promjene... Ne vjerujem da će na glaobalnoj razini doći do nekih većih promjena, po pitanju osiguravanja osnovnih ljudskih potreba. Zašto do sada nisu osigurani bolji uvijeti života u istočnim zemljama gdje je jeftinija proizvodnja? Zato što tada multinacionalne kompanije ne bi mogle imati jeftinu radnu snagu.
OdgovoriIzbrišiPromjene su potrebne, ali prije toga treba ljude osvjestiti jer više nitko ne vjeruje u mogućnost promjena.
Neće biti promjena tako dugo dok ne bude sloge među ljudima. Društvo je sastavljeno od pojedinaca, svatko bi trebao krenuti od sebe, možda promjene u početku ne budu vidljive, ali s vremenom i sa udruženim snagama sve se može.
Izbrišiword! :)
OdgovoriIzbrišiodlično
OdgovoriIzbrišisvaka čast! mislim da bi ovo trebalo shareat svima da se malo osvijeste s obzirom na svakodnevnicu u kojoj se nalazimo.
OdgovoriIzbrišipromjena na bolje zasigurno neće doći lako no ovakvi prosvjedi nam pokazuju koliko je zapravo ljudi nezadovoljno sadašnjim stanjem. sve pohvale za blog, jako zanimljiv tekst i slike. :)
OdgovoriIzbrišiSvi prosvjedi, pa tako i ovaj započinju nezadovoljstvom, željom da se stvori neki bolji svijet i da se uklone nepravde u svijetu. Početak ovih globalnih protesta je bio usmjeren prema srcu kapitalističkog sistema, simbolu na kojem se temelji moderni financijski sustav - Wall Streetu. Ovom pokretu se priključilo sve više ljudi, što ne čudi, jer su mnogi prepoznali da im sustav više uzima nego daje. Smatramo da kada prosvjedi ne bi postojali da se tada vrlo malo toga ili ništa ne bi mijenjalo. Potrebno je pokazati svoj stav i boriti se za ravnopravnost i za pravednost cijelog gospodarskog sustava koji je ponekad nemilosrdan..
OdgovoriIzbriši...slažemo se u potpunosti, to je i jedan od razloga zašto smo se dotakli te teme..
Izbrišisviđa mi se vaš članak!
OdgovoriIzbriši